Martin Klika doprovázel ministryni práce a sociálních věcí po krajských sociálních zařízeních

Martin Klika doprovázel ministryni práce a sociálních věcí po krajských sociálních zařízeních

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová navštívila v doprovodu krajského radního Martina Kliky Domov důchodců v Milešově a Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí, příspěvkové organizace kraje. V Milešově diskutovala s radním Martinem Klikou a starostou obce Petrem Křivánkem o investičním záměru kraje vybudovat nové sociální zařízení na pozemcích, které kraji za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční nabídla obec. Nové zařízení by během šesti let mělo nahradit stávající domov důchodců v prostorách zámku, který je pod ochranou Národního památkového ústavu. „Chceme moderní zařízení, které bude sloužit roky bez nároků na náročnou údržbu a klientům bude poskytovat veškerý komfort, jaký od pobytového zařízení pro seniory lze očekávat. Náklady byly předběžně vyčísleny na 160 miliónů korun. Investorem bude Ústecký kraj, hodláme ale požádat o dotaci Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR,“ informoval krajský radní ministryni Michaelu Marksovou Tominovou. Vedoucí zařízení Roman Lafek doplnil, že zámek je sice krásnou stavbou, ale zcela nevhodnou pro poskytování sociálních služeb podle materiálně technického standardu a standardu sociálních služeb. „Jedná se o památkově chráněný objekt, ve kterém nelze provádět žádné stavební úpravy a údržba je velmi náročná. V novém objektu také významně ušetříme na energiích,“ upozornil Roman Lafek. Ministryně práce a sociálních věcí ocenila historickou hodnotu stavby, prohlédla si zachovalou výzdobu, zámeckou kapli i jednotlivé pokoje. „V tomto případě je dotace z ministerstva na výstavbu nového zařízení zcela na místě,“ ubezpečila radního Michaela Marksová Tominová. Pozemky, které obec nabídla kraji na výstavbu nového zařízení, předvedl ministryni starosta Petr Křivánek. „Chtěli jsme kraji vyjít vstříc, proto jsme nabídli pozemky za symbolickou cenu. Pro nás je velmi důležité, aby sociální zařízení zůstalo v obci. Jedná se o významného zaměstnavatele, o kterého bychom jen velmi neradi přišli. Ze šedesáti šesti zaměstnanců domova důchodců je padesát místních,“ vysvětlil vstřícnost obce starosta Křivánek.  

V Dubí diskutovala ministryně práce a sociálních věcí se zaměstnanci a klienty o změnách v sociálním systému a problémech, se kterými se musí senioři vyrovnávat. Nejčastěji se senioři ptali na to, proč lidé, kteří nikdy nepracovali, mají důchody vypočítávány z průměrné mzdy. „To je nespravedlivé k lidem, kteří celý život pracovali,“ vyčítala ministryni jedna z klientek sociálního zařízení. „To je samozřejmě nesmysl. Jestliže někdo nepracoval, pak nemá žádný důchod a i ve stáří žije z dávek hmotné nouze. Slýchám tento názor velmi často, ale není to pravda,“ ujistila seniory ministryně. Dále je informovala o chystaném navýšení důchodů od ledna příštího roku. „V současné době vláda diskutuje o částce, o kterou budou důchody navýšeny. Minimálně však o 200 Kč měsíčně,“ prozradila ministryně a dodala, že příspěvek na péči byl navýšen o 10% už od srpna. Martin Klika pak upozornil ministryni na to, že kraj na sociální služby dostává ze státního rozpočtu méně, než ve skutečnosti potřebuje. „Některé sociální služby je nutné dofinancovat. Na Ústecký kraj nemůže vláda brát stejný metr, jako na ostatní kraje. V Ústeckém kraji je na sociálních službách závislých mnohem více lidí, než jinde, proto potřebujeme také iný přístup vlády,“ uvedl Martin Klika.

Se seniory v Dubí diskutoval také lídr ČSSD Jaroslav Foldyna. „Nechápu stát, proč se handrkuje o stovku. Já jsem pro navýšení důchodů o mnohem větší částky. Ty peníze stejně nakonec senioři utratí v obchodech a dvě třetiny z toho se vrátí do státní kasy. Raději, než podporovat lidi, co nikdy nepracovali a pracovat nebudou, podpořil bych seniory, kteří celý život pracovali a pomoc si ve stáří zaslouží,“ prohlásil Jarosav Foldyna.

Napsat komentář

Close Menu